Brylant w „Ceramiku”

W dniu 7 marca 2023r. naszą szkołę odwiedził niesamowity gość. Był to funkcjonariusz policji na czterech łapkach o uroczym imieniu Brylant oraz jego przewodnik i ludzcy towarzysze z pracy policjanci.
Psy policyjne to wyjątkowa grupa czworonogów, którym powierzane są ogromnie ważne zadania, od pilnowania porządku publicznego, po wyszukiwanie narkotyków, odnajdowanie osób zaginionych czy zwłok… Każdy pies policyjny (czy pies służbowy w ogóle) musi cechować się określonymi predyspozycjami fizycznymi i psychicznymi do wykonywania danego „zawodu”. W polskiej policji służy blisko 900 psów. Nie każdy pies nadaje się do zostanie psem policyjnym. Nawet te psy, które teoretycznie wykazują określone predyspozycje i umiejętności, mogą ostatecznie zostać odrzucone w trakcie testów.
Szkolenie psów policyjnych jest wymagające. Każdy pies, który na nie trafia, musi spełnić szereg wyśrubowanych wymagań. Choć najczęściej do policji trafiają psy ras pasterskich, nie jest to jedyny wybór.
Na co zwraca się szczególną uwagę podczas szkolenia na psa służbowego? Oto kilka przykładów: doskonały węch, odwaga, zdrowie i siła, zdolność pracy w rozproszeniach, bezwzględne posłuszeństwo wobec przewodnika, skłonność do zachowań agresywnych i silny instynkt pogoni. Nie brzmi to dobrze, ale takie są fakty. Psy policyjne muszą cechować się pewnym stopniem agresji (nigdy jednak nie jest to agresja nieuzasadniona!), by w razie konieczności zmierzyć się z groźnym przestępcą.

Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie prowadzi działania w zakresie przeciwdziałania narkomanii. W ramach szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego zaprosiliśmy Brylanta wraz z jego ludzkim opiekunem. Prowadzą oni między innymi działania profilaktyczne, w celu ochrony naszej młodzieży przed popadnięciem w niebezpieczny nałóg. Ten mały kudłaty funkcjonariusz jest terierem i wzbudził dużą sympatię zarówno wśród uczniów jak i pracowników szkoły. Mogliśmy zaobserwować jego bezwzględne posłuszeństwo swojemu przewodnikowi, a także precyzję wykonywania poleceń. Brylant posiada świetny węch i wyszukuje substancji psychoaktywnych. Z zapałem zaprezentował nam jak przeszukuje pomieszczenia i ku naszej radości nie miał za dużo pracy. Przewodnik Brylanta poinformował nas, ze pies w naszej szkole jest zrelaksowany i spokojny, nie wyczuwa żadnych zapachów, które wzbudzały by jego niepokój. Za to z chęcią capnąłby jakąś bułeczkę z szynką, przyniesioną przez ucznia na drugie śniadanie.
Do realizowania zadań w zakresie przeciwdziałania narkomanii zobowiązuje szkoły ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii, wskazująca w szczególności na obowiązek prowadzenia działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i zapobiegawczej. Problematyka zapobiegania narkomanii powinna być włączona do programów wychowawczych.

„Pamiętajmy, że wśród różnorodnych przejawów demoralizacji za najbardziej zagrażające zdrowiu i prawidłowemu rozwojowi dzieci i młodzieży uznaje się narkomanię i alkoholizm. Są to zjawiska, wobec których żaden dorosły nie powinien pozostawać obojętny. Informujemy o tym przypadku, chcąc przestrzec, szczególnie młodzież, że w każdej chwili specjalnie przeszkolony pies z funkcjonariuszami może wejść na teren szkoły i odszukać narkotyki. Działania takie jak opisane, mają na celu ograniczenie zjawiska demoralizacji i przestępczości narkomanii będą kontynuowane”.