GALERIA NA PODDASZU PREZENTUJE WYSTAWĘ BODYPAINTING

Serdecznie witamy zaproszonych gości: pana dyrektora, szanowne grono pedagogiczne oraz uczniów na II wystawie w naszej SZKOLNEJ GALERII NA PODDASZU, która prezentuje nietypową formę artystyczną malowania ciała w postaci fotografii, facepainting uczniów kl I LO artystycznej, oraz wytwory przestrzenne uczniów kl. II LO plast.-dekoratorskiej pod hasłem: ”Stylizacja ubioru z papieru”.

We wstępie kilka słów na temat historii i znaczenia bodypainting.

Bodypainting (ang. body – ciało, painting – malowanie, czyli malowanie ciała) jest to sztuka malowania na ciele farbami, przez niektórych uważana za jedną z najstarszych form sztuki. W przeciwieństwie do tatuaży, malunek jest tymczasowy.

Bodypainting był praktykowany już dziesiątki tysięcy lat temu wśród starożytnych plemion na całym świecie. Tradycyjne plemiona używając sztuki malowania ciała chcą ukazać związek pomiędzy historią, duchowością oraz ciałem. Ceremonie są obchodzone we wszystkich kulturach by uczcić narodziny, śmierć, wkroczenie w okres dojrzewania, śluby . Okrywając ciało symbolami i obrazami zwiększano skuteczność rytuałów ubierając skórę w myśli i emocje. Malowanie na ciele jest procesem przekształcenia i powiększenia duszy.

Aborygeni używali farby, by chronić ciało przed słońcem. Pogańskie celtyckie plemiona w Szkocji za czasów rzymskiego cesarstwa malowały ciała wykorzystując woad (niebieski barwnik z urzetu barwierskiego). Pigment ów miał chronić przed zimnem. W Indiach i na Bliskim Wschodzie jest nadal praktykowany makijaż przy użyciu henny (Mehendi). Rdzenna ludność Ameryki Południowej używa annato, huito, lub mokrego węgla do zdobienia twarzy i ciała. 

Początek współczesnej sztuki malowania ciała przypada na lata 60, kiedy artyści eksperymentowali z malowaniem ciał, przekształcając żywe postacie w płótna. Modele byli malowani farbą, następnie ich ciała odbijano na płótnie, lub innym podłożu. (Przykładem może być francuski artysta Yves Klein i jego seria obrazów „Anthropometries”). W 2006 w Nowym Orleanie została otwarta przez Craig’a Tracy’ego pierwsza galeria poświęcona wyłącznie sztuce body painting. Obecnie, po za sztuką, malowanie ciała jest powszechnie w reklamie, filmach, fotografii.

Dzisiaj mamy zaszczyt obejrzeć zdjęcia z World Festiwalu BODYPAINTING 2015, który odbył się na początku lipca 2015 roku w Austrii, miejscowości Portschach.

Zdjęcia są krótkim reportażem ilustrującym etapy malowania i i stosowania efektów specjalnych ciała. Wielobarwne postacie są przykładem niesamowitej wyobraźni artystów, surrealistycznych pomysłów i innowacji związanych z instalacją plastyczną. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy-organizatorzy klasa II LO plast.-dekoratorska, uczniowie klasy I artystycznej: J.Lidke, B.Chętnik,O.Drewniok, A. Kucharska wraz z panią Beatą Wilczewską.

Uwaga ! na jednej z plansz widnieje fotograficzny zapis naszej szkolnej zabawy-BODYPAINTING podczas otwartych dni naszej szkoły w kwietniu 2015 roku.