Chcesz uczyć się na kierunku technik logistyk – przyjdź do nas!

Technik logistykto zawód przyszłości. Dynamiczny rozwój gospodarki, współpraca międzynarodowa stwarzają zapotrzebowanie na specjalistów z branży logistycznej i spedycyjnej. Osoba, która pracuje na stanowisku logistyka, odpowiada między innymi za sprawnie funkcjonowanie logistyki w firmie, koordynowanie pracy magazynu oraz zaopatrzenia. Może odpowiadać za działania, które firma podejmuje w zakresie importu oraz eksportu. Współpracuje z dostawcami oraz klientami firmy. Prowadzi nadzór nad środkami transportu i prowadzi ścisłą współpracę z magazynem oraz działem sprzedaży. Kompletuje wszystkie dokumenty dotyczące sprzedaży. Odpowiada za kontaktowanie się i współpracę z firmami spedycyjnymi, a także z urzędami celnymi. Logistyk zatrudniony w przedsiębiorstwie produkcyjnym lub handlowym odpowiada za kwestie związane z transportem produktów lub surowców, który powinien odbywać się w sprawny sposób, ale także optymalny pod względem kosztów. Logistyk może zajmować analizą istniejących systemów logistycznych oraz wdrażaniem  zmian optymalizujących jego działanie.

Logistyk powinien posiadać między innymi umiejętność jasnego formułowania przekazu, powinien cechować się dokładnością w wykonywaniu powierzonych mu zadań. Powinien charakteryzować się posiadaniem wysokich kompetencji społecznych oraz powinien poprawnie komunikować się w języku ojczystym oraz w języku obcym.

Osoby chcące zostać logistykami i pragnące wykonywać w sposób profesjonalny ten niezwykle ciekawy zawód, powinny posiadać szereg rozmaitych umiejętności koniecznych do realizacji zadań związanych z zapleczem logistycznym w firmie. Powinni dysponować rozległą wiedzą z zakresu logistyki, ekonomii, marketingu, a także zarządzania. Istotne są również umiejętności osobiste, takie jak odpowiednia organizacja (między innymi czasu), zdolność zarządzania (sobą oraz innymi osobami, a także towarem, którym dysponuje logistyk), umiejętność planowania i przewidywania, czy też zdolność pracy pod presją czasu oraz wysoka odporność na stres.

Osoba z wykształceniem logistycznym ma bardzo szerokie możliwości, jeśli chodzi o wybór miejsca zatrudnienia. Swoje oferty pracy przedstawiają m.in. firmy transportowe, spedycyjne, komunikacyjne, centra usług logistycznych, sklepy internetowe, a także instytucje rządowe isamorządowe, które są związane z branżą TSL (transport, spedycja, logistyka).

Jest wiele zawodów powiązanych z logistyką, które oscylują wokół konkretnych obszarów, np. produkcji, transportu, dystrybucji, ekologistki czy logistyki magazynowej. Z logistyką powiązana jest również praca magazyniera lub kierownika magazynu, który odpowiada za minimalizowanie kosztów magazynowania i przechowywania produktów oraz usprawnianie przepływu towarów w magazynie. Innym zawodem jest planista ds. zaopatrzenia, czy kierowca zawodowy.

Bez wątpienia ta dziedzina będzie się stale rozwijać, biorąc pod uwagę rosnące zapotrzebowanie na usługi związane z transportem towarów oraz osób. Oznacza to, że specjalistów zajmujących się logistyką oraz dziedzinami pokrewnymi będzie nadal brakować, co przekłada się zwykle na wysokie zarobki mające zachęcić do kształcenia się w tym kierunku. Logistyka to także zawód dla osób ambitnych, chcących się rozwijać i stale podnosić swoje kwalifikacje.