Konferencja Hauptmannowska w Szczawnie-Zdroju – 27 kwietnia 2012

hauptmann3Ostatni piątek kwietnia upłynął w Szczawnie-Zdroju pod znakiem Hauptmannów. W sali konferencyjnej hotelu „Rivendell” odbyła się konferencja naukowa „Carl  i Gerhart Hauptmann. Dzieło i modele jego odbioru” zorganizowana przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Witelona – Wydział Humanistyczny w Legnicy, Uniwersytet Wrocławski – Instytut Filologii Germańskiej, Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze oraz w części szczawieńskiej – Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczawnie-Zdroju i Towarzystwo Miłośników Szczawna-Zdroju. Konferencja poświęcona Hauptmannom była pierwszym akcentem jubileuszowych obchodów 150. rocznicy urodzin Gerharta oraz 100. rocznicy przyznania pisarzowi Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, które odbędą się w podczas Dni Szczawna 15,16 i 17 czerwca 2012 roku.

Krótko po godzinie 10.00 przybyli uczestnicy konferencji z Legnicy, gdzie poprzedniego dnia odbyła się pierwsza część przedsięwzięcia. Punktualnie o godzinie 11.00 przy wypełnionej do ostatniego miejsca sali moderatorzy spotkania: prof. Edward Białek i Iwona Czech rozpoczęli konferencję wprowadzając do zagadnienia będącego przedmiotem wykładów. Iwona Czech przywitała gości w imieniu Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju reprezentowanego przez prezes panią Janinę Malinowską oraz w imieniu Zespołu Szkół w Szczawnie reprezentowanego przez wicedyrektor panią Bożenę Bujak. Wśród osób zaproszonych były też wspierające inicjatywę władze miasta reprezentowane przez wiceburmistrz panią Urszulę Burek i Przewodniczącego Rady Miasta pana Stanisława Borkusza.  Na konferencję przybył także pan Henryk Grzybowski – członek zarządu zaprzyjaźnionego ze Szczawnem Towarzystwa Miłośników Polanicy.

Pan profesor Edward Białek, kierownik Zakładu Dydaktyki Literatury Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego przedstawił i zapowiedział wystąpienia wykładowców oraz swoich podopiecznych – doktorantów i studentów ostatniego roku germanistyki z ośrodków wrocławskiego i legnickiego. Wśród prelegentów znalazł się także były uczeń Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczawnie-Zdroju – pan Rafał Piłkowski – student V roku germanistyki UWr. Tematem jego wystąpienia był Carl Hauptmann i kolonia artystyczna w Szklarskiej Porębie.

Prelekcje spotkały się z dużym zainteresowaniem słuchaczy, wniosły cenną, gromadzoną skrupulatnie wiedzę na temat, który jest szczawianom  bliski, dotyczy bowiem słynnych mieszkańców kurortu.

Po odczytach i prezentacjach multimedialnych rozpoczęła się część artystyczna. Świetnym wprowadzeniem do niej były wiersze Carla Hauptmanna recytowane przez studentów w oryginalnym brzmieniu oraz w przekładzie profesora Edwarda Białka..  W następnej kolejności wystąpiły solistki z klas LO muzyczno-aktorskiego Zespołu Szkół w Szczawnie-Zdroju: Magda Guzik, Ola Wróbel, Monika Bielawska i Monika Ogrodnik, które zaśpiewały piosenki polskie i francuskie.

Po części naukowej i artystycznej oraz obdarowaniu każdego uczestnika pamiątkami ze Szczawna, zaproszono wszystkich – gości i słuchaczy – do restauracji „Kresowa”, gdzie przy małym poczęstunku można było uzupełnić swoją wiedzę na temat Hauptmannów a także wymienić się opiniami. Specjalnie na konferencję przygotowana została także wystawa fotograficzna ze zdjęciami z różnych okresów życia Gerharta Hauptmanna i jego rodziny. Dla prelegentów przygotowano jeszcze jeden punkt programu – zwiedzanie miasta z przewodnikiem sudeckim panem Stefanem Okoniewskim. Zwiedzającym, wśród których większość była w Szczawnie po raz pierwszy, umożliwiono ( dzięki uprzejmości dyrektor teatru – pani Marzenie Sobczyk i zarządowi Uzdrowiska Szczawno-Jedlina)  wejście do Teatru Zdrojowego, Domu Zdrojowego oraz Pijalni Wód Mineralnych , gdzie można było pokosztować leczniczych specyfików.