Narodowe Czytanie dzieł Aleksandra Fredry w Szczawnie-Zdroju – 7 września 2013
Zeszłoroczna akcja Narodowego Czytania Pana Tadeusza, ogłoszona przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego cieszyła się dużym powodzeniem. Pomysł ten powtórzono i bohaterem Narodowego Czytania został w tym roku Aleksander Fredro. Włodarze Szczawna-Zdroju oraz Zarząd Uzdrowisko Szczawno-Jedlina S.A. odpowiedzieli na apel i wspólnie podjęli się organizacji czytania dzieł wybitnego romantyka w Szczawnie-Zdroju. Miejscem imprezy był najbardziej reprezentacyjny gmach w mieście – Dom Zdrojowy. Do wspólnego czytania zaproszeni zostali goście, wśród których znaleźli się także parlamentarzyści Ziemi Wałbrzyskiej. Na widowni można było więc zobaczyć organizatorów przedsięwzięcia: burmistrza Szczawna-Zdroju Tadeusza Wlaźlaka, prezesa Zarządu Uzdrowisko Szczawno-Jedlina S.A. Pawła Skrzywanka oraz wśród gości m.in.: Starostę Powiatu Wałbrzyskiego – Józefa Piksę, posłankę Izabelę Katarzynę Mrzygłocką, posłankę Agnieszkę Kołacz-Leszczyńską, posłankę Annę Zalewską, senatora Wiesława Kiliana, dyrektorkę Przedszkola Miejskiego i jednocześnie radną Rady Powiatu Wałbrzyskiego Urszulę Drozdowską. Imprezę prowadziła prof. Iwona Czech, która w słowie wstępnym powiedziała m.in.:
Ciesząca się powodzeniem zeszłoroczna akcja czytania Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, jest kontynuowana i jej bohaterem w tym roku został Aleksander Fredro. Ciekawa to postać i warta przy tej okazji przybliżenia. Fredro zapisał się w świadomości Polaków przede wszystkim jako autor zabawnych komedii i bajek. Jednym tchem można wymienić takie tytuły, jak: Zemsta, Śluby panieńskie, Pan Jowialski, Mąż i żona, czy Paweł i Gaweł. I za to kochamy Fredrę, bo bawi nas i rozśmiesza, ale należy także pamiętać, że Aleksander hrabia Fredro, to również bohater narodowy odznaczony orderem Virtuti Militari – i za to winniśmy mu także cześć i szacunek. Jest to człowiek, którego nie da się mierzyć zwykłą miarą – im bardziej zagłębiamy się w detale dotyczące jego życia, tym większe i trwalsze zyskujemy przekonanie, że mamy do czynienia z postacią wybitną, która z całą pewnością może ogrzewać się przy tym samym ogniu co Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Zygmunt Krasiński czy Cyprian Kamil Norwid.
W programie uroczystości, zgodnie z ideą akcji, czytane były najbardziej popularne dzieła Fredry. Wiersze i bajki recytowane były zarówno przez gości, jak i przedstawicieli publiczności siedzącej na widowni. Impreza była urozmaicona występami uczniów z klas LO muzyczno-teatralnego naszej szkoły: Wioletty Stryjewskiej, Iwony Sochackiej, Marty Ozimek, Piotra Sobocińskiego a także tegorocznych absolwentów: Agaty Kasperowicz i Adama Wąsiewicza, którzy w krótkich scenkach przybliżyli tekst komedii Śluby Panieńskie oraz bajki Paweł i Gaweł. W programie wystąpiły także dzieci przebywające na kuracji w sanatorium Korona Piastowska. Po zakończeniu programu prowadząca imprezę Iwona Czech zachęciła całą publiczność do czytania zamieszczonych na sztalugach skrzydlatych myśli Aleksandra Fredry, przy akompaniamencie muzyki wybitnego romantycznego kompozytora związanego ze Szczawnem – Henryka Wieniawskiego.