Spotkanie pod Pomnikiem Ułanów Legii Nadwiślańskiej

ulani12W miniony czwartek 16 maja 2013 roku odbyło się pod pomnikiem Ułanów Legii Nadwiślańskiej spotkanie ku czci polskich żołnierzy walczących w bitwie na Czerwonym Wzgórzu w roku 1807. Uroczystość została zorganizowana przez Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczawnie-Zdroju oraz zarząd Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju. Na spotkanie przybyły m.in. władze gminy Szczawno-Zdrój z burmistrzem Tadeuszem Wlaźlakiem, Starosta Powiatu Wałbrzyskiego Józef Piksa, wice wójt Starych Bogaczowic Leszek Rabiniak, przedstawiciele szczawieńskich szkół, przedstawiciele wałbrzyskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego – 111 Boguszowskiej Drużyny Wędrowniczej WATRA, żołnierze Armii Krajowej, przybyli także kombatanci Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, kapitan Julian Lech – kawaler Orderu Virtuti Militari Prezes Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego w Wałbrzychu z siedzibą w Szczawnie – Zdroju, kapitan Michał Kowalczyk przedstawiciel Dowódcy 22 karpackiego batalionu piechoty górskiej w Kłodzku, wraz z asystą honorową żołnierzy Wojska Polskiego, zamieszkałych na Ziemi Wałbrzyskiej, kapitan Jacek Baran przedstawiciela Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Kłodzku, Mirosław Durko – prezes MOTO WETERAN WAŁBRZYCH wraz z osobami towarzyszącymi, piękną oprawę zapewnili przedstawiciele Stadniny Ogierów Książ a honorową wartę przy pomniku pełnili żołnierze i harcerze.
Uroczystość prowadziła prof. Iwona Czech. Po przywitaniu gości przedstawiła historię bitwy pod Strugą, w której 15 maja 1807 roku starło się w zwycięskiej potyczce wojsko koalicji napoleońskiej, z wiodącą rolą ułanów Legii Nadwiślańskiej z wojskiem pruskim. Bitwa pod Szczawnem utrwalona została przez wybitnego polskiego pisarza – Stefana Żeromskiego w 3. tomie powieści „Popioły” w rozdziale pt. Szlak cesarski. Materiał historyczny czerpał Żeromski z pamiętników Wojciecha Dobieckiego, oficera i dziejopisa pułku jazdy Legii Nadwiślańskiej. Prof. Czech przypomniała także, że aby upamiętnić trud polskich żołnierzy Rzemiosło Wałbrzyskie ufundowało w 1960 r. pomnik Ułanów Legii Nadwiślańskiej, pod którym co roku odbywają się uroczyste apele i akademie przypominające o wydarzeniu. Na pomniku widnieje napis: „Na tych polach polscy ułani legii włoskiej stoczyli 15 maja 1807 roku zwycięską bitwę z Prusakami. Rzemiosło wałbrzyskie pomnik ten ufundowało”. Pani prof. przypomniała również o akcji w ramach edukacji patriotycznej ogłoszonej w roku 2009 przez Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. Akcja miała na celu przybliżenie przede wszystkim młodemu pokoleniu wiedzy na temat Polaków walczących za ojczyznę. Uczniowie Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczawnie-Zdroju odpowiedzieli na apel Kuratorium Oświaty i zadeklarowali opiekę nad pomnikiem Ułanów Legii Nadwiślańskiej. 30 kwietnia 2010 roku podczas uroczystości patriotycznej we Wrocławiu z rąk wojewody dolnośląskiego został przekazany Zespołowi Szkół certyfikat powierzający patronat nad miejscem pamięci narodowej. Od tego roku uczniowie naszej placówki współorganizują uroczyste apele ku czci walczących na Czerwonym Wzgórzu polskich bohaterów, porządkują teren wokół pomnika a także zbierają i rozpowszechniają informacje na temat bitwy z 1807 roku. Uczniowie Zespołu Szkół akcentują swoje zainteresowanie tematem heroizmu praprzodków także w twórczości artystycznej, co odzwierciedlał obraz autorstwa Aleksandry Tarnackiej wyeksponowany na sztaludze pod pomnikiem. Obraz przedstawia bitwę na Czerwonym Wzgórzu namalowany przez Olę wedle opisu z pamiętników Wojciecha Dobieckiego.
Po części oficjalnej zaprezentowała się młodzież naszej szkoły z krótkim programem artystycznym. Na uroczystości obecna była Szkolna Orkiestra Dęta pod kierownictwem prof. Mieczysława Noskowiaka i prof. Eugeniusza Lecia, która rozpoczęła spotkanie hymnem narodowym a na zakończenie odegrała Rotę.
Na zakończenie uroczystości prof. Iwona Czech serdecznie podziękowała wszystkim przybyłym na uroczystość i zaprosiła na następny rok w to piękne miejsce będące świadectwem męstwa i odwagi żołnierzy oraz będące świadectwem trwania pamięci po bohaterach, którzy kiedykolwiek w dziejach naszej ojczyzny byli gotowi poświęcić za nią życie.