Wystawa pamiątek górniczych

Dzień po górniczym święcie, w poniedziałkowe popołudnie 5 grudnia 2016 roku o godzinie 17.00 w Sali kameralnej Teatru Zdrojowego im. Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju miało miejsce otwarcie wystawy pamiątek górniczych pochodzących z kolekcji prywatnego muzeum Zbigniewa Jóźwiakowskiego. Wystawę otworzyła Iwona Czech witając w imieniu organizatorów (Towarzystwo Miłośników Szczawna-Zdroju) licznie przybyłych  gości,  wśród których byli m.in. burmistrz Szczawna-Zdroju Marek Fedoruk, prezes „Uzdrowiska Szczawno-Jedlina” S.A. Paweł Skrzywanek oraz znana wałbrzyska rzeźbiarka Maria Bor.

Przed rozpoczęciem zwiedzania ekspozycji  zaprezentowany był krótki program literacki, przygotowany przez Iwonę Czech. Prezentowane były wiersze i proza związane z górnictwem. W programie udział wzięli uczniowie z klas liceum ogólnokształcącego Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczawnie-Zdroju – Monika Miazga, Natalia Madeła, Arkadiusz Stasiaczek, Dominik Głowacki i Jakub Heljak. Monika miała na sobie kombinezon inspirowany strojem górniczym, z czakiem, na którym zamiast pióropusza bije źródło wody mineralnej wykonane z przezroczystego plastiku.

Po programie literackim Iwona Czech zaprosiła właściciela eksponatów, pana Zbigniewa Jóźwiakowskiego, do autorskiego oprowadzania po wystawie. Podczas zwiedzania zadawane były pytania nie tylko panu Zbigniewowi, ale także przybyłym w galowych mundurach górnikom z kopalni „Julia” (wcześniej: „Thorez”) oraz „Victoria”. Zbigniew Jóźwiakowski jest byłym górnikiem kopalni „Victoria”, którego pasją od kilku dziesięcioleci jest zbieranie pamiątek górniczych. W kolekcji pana Zbigniewa można dostrzec prawdziwe rarytasy, rzeczy unikatowe, na przykład stare lampy górnicze, które dziś są rzadkością wśród kolekcjonerów. W zasobach prywatnego muzeum pan Jóźwiakowski ma także stare mapy geologiczne, poniemieckie mundury, oryginalne świadectwa pracy górników zatrudnionych w kopalniach Hochbergów, legitymacje repatriantów z Francji, dokumenty francuskiego ruchu oporu, paszporty rodzinne ze skierowaniem do Solic, czyli dzisiejszego Szczawna-Zdroju. Na wystawie znalazło się też kilkanaście sztuk kufli, z których pito na karczmie piwnej oraz wiele innych niezwykle interesujących przedmiotów.

Tradycje górnicze, pomimo zamknięcia kopalń wałbrzyskich, ciągle są żywe wśród mieszkańców naszego regionu. Górnicze jest samo Szczawno-Zdrój poprzez fakt eksploatowania tutaj od kilkuset lat źródeł wód mineralnych. Wystawa pamiątek górniczych była pretekstem do wspomnień z okresu funkcjonowania kopalń wałbrzyskich. Intencją organizatorów jest też chęć utrwalenia tradycji związanych z Ziemią Wałbrzyską i przekazania tej wiedzy młodym pokoleniom.